Jurajskie kempingi i pola biwakowe
Od dłuższego czasu interesuję się infrastrukturą kempingową na Jurze i z przykrością muszę stwierdzić, że jest ona bardzo uboga. Przy dość dużej liczbie gospodarstw agroturystycznych, kempingów i pól biwakowych o odpowiednim standardzie jest niewiele. Brak zainteresowania włodarzy gmin jurajskich, związanego z poszerzeniem oferty turystycznej dla turystów karawaningowych, skutkuje właśnie taką „pustynią kempingową”. Pola biwakowe i kempingi funkcjonujące na Jurze, oprócz niektórych (np. nowe pole namiotowe w Rzędkowicach czy Eurocamping Błędów, wybudowane przez gminy) są prawie w całości inicjatywą prywatną. Turystom karawaningowym pozostaje w wielu przypadkach postój „na dziko” lub w ostateczności skorzystanie z gościnności jakiegoś gospodarstwa agroturystycznego. Aby chociaż trochę ułatwić możliwość biwakowania przyczepą kempingową lub kamperem, poniżej przedstawiam lokalizację jurajskich kempingów i pól biwakowych z północy na południe.
Zastrzegam, że to opracowanie nie jest przewodnikiem „Pascala” i powinno być taktowane jedynie, jako pomoc przy planowaniu podróży. Na korzystającym z tych informacji spoczywa obowiązek sprawdzenia przed wyjazdem, czy podane wiadomości są aktualne.
- Kuśmierki 15 gmina Mstów Kemping „Flow Camp” GPS 50.80630 N 19.40550 E
25 km od Częstochowy, 18 km od Olsztyna. Dobra baza wypadową do zwiedzania Jasnej Góry i Częstochowy, wycieczek pieszych i rowerowych w ostępy Parku Krajobrazowego Stawki oraz innych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Osobiście nie byłem, ale obiekt na swojej stronie www ma bardzo dobre recenzje od gości, którzy go odwiedzili.
- Olsztyn ul. Polna 49 Teresa Gil, przyzagrodowe pole namiotowe „Brzozowy Zakątek” GPS 50.747398 N, 19.262714 E
Jest to gospodarstwo agroturystyczne znajdujące się w samym Olsztynie ( 600 m od rynku), z przyzagrodowym polem namiotowo – campingowym z osobnym kompleksem sanitarnym. Do dyspozycji gości: wyposażony aneks kuchenny, ogród wypoczynkowy, parking, altana, miejsce na ognisko, grill. Obiekt jest ogrodzony. Dojazd dość wąską asfaltową drogą. W najbliższej okolicy znajdują się: zamek w Olsztynie, barokowy kościół Jana Chrzciciela w Olsztynie, rezerwat Sokole Góry (ok. 2 km), drewniany kościół Św. Idziego w Zrębnicach ( 8 km), dróżki Św. Idziego. Bardzo sympatyczni gospodarze ( miałem okazję z nimi rozmawiać)
- Siedlec ul. Szkolna 8 gmina Janów Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Siedlcu GPS 50.698650 N, 19.369031 E
Jest to wyremontowany niedawno budynek po byłej szkole, z pełnym zapleczem socjalnym i polem namiotowym na placu przy schronisku. Pobyt na polu namiotowym z dostępem do kuchni oraz łazienki 10, 00 zł/osoba ( wg cennika ze strony www)
Atrakcje w pobliżu: Jaskinia ”Na dupce”, Pustynia Siedlecka, Kamieniołom Warszawski, Kaplica Pod Jesionem
- Złoty Potok pole namiotowe nad stawem „Amerykan” koło Hotelu „Kmicic” GPS 50.70660 N, 19.43130 E
Warunki sanitarne tragiczne – szczególnie WC (odradzam dłuższy pobyt niż 1 dzień szczególnie paniom)
- Złoty Potok ul. Kościuszki 8 „Stajnia Wiking” GPS 50.714533 N, 19.435567 E
Nie jest to kemping ani pole namiotowe, ale właściciel dysponuje bardzo dużą utwardzoną parcelą, na której można postawić sprzęt. Raczej do krótkiego pobytu. Kilka lat temu w tym miejscu zorganizowano dość duży zlot karawaningowy i wszyscy się pomieścili. Wymagane jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie pobytu z właścicielem. Pobliskie atrakcje turystyczne: skały „diabelskie Mosty”, „Brama Twardowskiego” i „Skała z Krzyżem”, pstrągarnia Raczyńskich, pałac Raczyńskich, dworek Zygmunta Krasińskiego, figura „Nosiwódki”, młyn Kołaczew, staw Amerykan i Sen Nocy Letniej, ruiny zamku na Ostrężniku, Aleja Klonów, kościół św. Jana Chrzciciela, rezerwat „Parkowe”
- Mirów 8a Mirosław i Elżbieta Głąb, przyzagrodowe pole namiotowe GPS 50.612515 N, 19.466996 E
Prywatne pole namiotowe przy wjeździe do miejscowości i niedaleko ruin zamku. Atrakcje turystyczne- zamek w Mirowie, zamek w Bobolicach, Brama Laseckich, Skały Mirowskie
- Bobolice 3 gmina Niegowa Schronisko Młodzieżowe „Pod Zamkiem” GPS 50.60710 N, 19.49110 E
Pole namiotowe z dostępem do bieżącej wody, energii elektrycznej i lodówki. Atrakcje turystyczne: zamek Bobolice (100 m), zamek Mirów (2 km). Przez Bobolice przebiegają główne szlaki turystyczne Jury: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich i Jurajski Szlak Rowerowy.
- Rzędkowice, ul. Jurajska 103 pole namiotowe przy zajeździe „Pod skałką” GPS 50.576692 N, 19.482628 E
Pole namiotowe wraz z sanitariatem. Miejsce na zrobienie grilla, lub ogniska, plac zabaw dla dzieci, huśtawka, piaskownica, boisko do siatkówki i koszykówki. Duży ogrodzony i oświetlony plac. Warunki bardzo spartańskie. Brak cieplej wody i natrysków, a sanitariaty to zwykle „sławojki”. Za to ceny niewygórowane.
Atrakcje okolicy: szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, skałki i groty, Skały Rzędkowickie, liczne malownicze ścieżki rowerowe
- Rzędkowice, ul. Leśna 4, gmina Włodowice pole namiotowe GPS 50.57544 N, 19.47995 E
Obiekt jest nowy i był współfinansowany przez: Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym miejscu naprawdę można odpocząć, Kemping dobrze skomunikowany, a jednocześnie oddalony o hałaśliwych miejsc. Całość ogrodzona i oświetlona, zaopatrzona w węzeł sanitarny z zimną i ciepłą wodą (prysznice). Po polu rozprowadzone są stanowiska z prądem. Dostępne są sanitariaty (WC, prysznice, aneks kuchenny, punkt mycia naczyń). Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę, miejsce na ognisko. I wszystko byłoby piękne gdyby nie ceny, które powalają.
- Podlesice 81 gmina Kroczyce Camping – pole namiotowe „Gościniec Jurajski” GPS N 50.56856 E 19.53381
Pole namiotowe posiada pełne zaplecze techniczne i sanitarne oraz stanowiska dla przyczep campingowych z przyłączami elektrycznymi. Przeznaczone jest dla 200 namiotów.
Jest częściowo zadrzewione, dozorowane oraz oświetlone. Ma nawierzchnię trawiastą. Camping jest zrzeszeny w Polskiej Federacji Campingu i Karawaningu pod numerem 232.
Pole namiotowe przy Gościńcu Jurajskim posiada także
– przechowalnię bagaży,
– pralnię,
– suszarnię.
Kemping ma dwa mankamenty. W weekendy w pobliskim hotelu „Ostaniec” odbywają się imprezy, a więc o ciszy należy raczej zapomnieć i jak w poprzednim przypadku, zniechęcić mogą wysokie ceny pobytu.
- Siamoszyce gmina Kroczyce „Camping Ciechan Zdrój” GPS 50.51864 N, 19.58792 E
Ośrodek Ciechan Zdrój leży nad zalewem rzeki Krztyni w Siamoszycach, 8 km od Zawiercia, na szlaku Orlich Gniazd.
Pole namiotowe na ponad 300 namiotów oraz stanowiska do przyjmowania przyczep campingowych usytuowane jest w lesie sosnowym. Do dyspozycji gości są: sanitariaty, natryski, wyznaczone miejsca na ogniska i grillowania, kominek plenerowy, punkt sprzedaży gastronomicznej i spożywczej oraz smażalnia ryb. Z uwagi na bliskość Zawiercia, w czasie wakacyjnych weekendów przewalają się tam tabuny ludzi korzystających z kąpieliska nad zalewem.
- Dąbrowa Górnicza-Błędów ul. Żołnierska 130 Baza Biwakowo-Campingowo-Rekreacyjna „Eurocamping” w Błędowie GPS 50.344394 N, 19.446099 E
Oprócz domków jest tam też pole namiotowe wyposażone w przyłącza elektryczne, sanitariaty, aneks kuchenny, pawilon grillowy, miejsce na ognisko,, boisko do piłki siatkowej i badmintona. a także. Można stąd wyruszyć na największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych tzw. Pustynię Błędowską. Tutaj bierze swój początek Szlak Pustynny PTTK o długości 28, 5 kilometra. Z Eurocampingu wytyczona została ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzek: Białej Przemszy i Białej, która prowadzi na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze. Jest ona elementem systemu ścieżek rowerowych obejmujących cały obszar Dąbrowy Górniczej. W lasach otaczających bazę znajdują się bagna i rozlewiska, w których swoje żeremia mają bobry a dzikie ptactwo miejsca lęgowe. Wzdłuż brzegów rozlewisk powstały miejsca widokowe ze specjalnymi tarasami i zadaszonymi miejscami do odpoczynku. Na bagnach powstała specjalna sieć trapów, po których można spacerować, docierając do miejsc niedostępnych w zwykły sposób.
Będąc w Dąbrowie Górniczej warto zajrzeć do udostępnionej dla turystów „Kopalni Ćwiczebnej” przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” przy ul Legionów Polskich 69
- Żelazko ul. Jurajska 17 gmina Ogrodzieniec, Centrum Turystyki Aktywnej Żelazko GPS 50.41555 N, 19.56028 E
Atrakcje turystyczne: zamek Ogrodzieniec (ok. 5 km), Pustynia Ryczowska, Rezerwat Ruskie Góry, strażnica obronna z XIV w., kapliczki i krzyże przydrożne, krajobraz jurajski: ostańce, jaskinie, groty skalne, roślinność kserotermiczna, ciąg studni, szlaki turystyczne piesze i rowerowe, punkt widokowy na Grochowcu Wielkim.
Pole biwakowe na 30 miejsc, aneks kuchenny, łazienka.
- Bydlin ul. Turystyczna 86, tel. Dom Turystyczny „Zacisze” GPS, 50.38422 N, 19.64091 E
(60 miejsc noclegowych w pokojach), kuchnia, stołówka, prysznice, WC, umywalki, dostępne pole namiotowe bdb.
Atrakcje turystyczne: młyn wodny z 1884r, dawna pustelnia, kościół św. Małgorzaty, ruiny budowli, która w XIV w. była zameczkiem obronnym, w 1571 – zborem kalwińskim, od 1594 – kościołem katolickim.
- Krzywopłoty, ul. Hardego 15, pow. Klucze, Gościniec AMiG GPS 50.39830 N, 19.62890 E
Najlepiej zadzwonić. Zazwyczaj pustawo. Duże pole campingowe oraz miejsca pod namiot. Wydzielone miejsce na ognisko Słaby zaś zasięg telefonii komórkowej. Na miejscu istnieje możliwość: pełnego wyżywienia, korzystania z bilardu, tenisa stołowego, darta, a na zewnątrz budynku z boiska do siatkówki, huśtawki, centryfugi i siatki do wspinania. Cały teren ośrodka jest ogrodzony. Opinia jednego z gości: „bardzo miły zajazd AMIG – i to mogę polecić, byłem autem + przyczepa + 2 dzieci.”
Atrakcje turystyczne- miejsce bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w 1914r ( Legionowe Termopile), ruiny zamku w Smoleniu, ruiny zamku w Rabsztynie
- Pilica, os. Wilcze Doły 1, agroturystyka „Willa U Źródeł” GPS 50.45836 N, 19.64591 E
Hotel „Willa u Źródeł” położony jest w cichej, malowniczej okolicy w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bezpośrednio przy znanej trasie turystycznej Szlak Orlich Gniazd. Stąd bardzo blisko jest do takich miejscowości jak Smoleń czy Ogrodzieniec.
Oferowane są przede wszystkim pokoje hotelowe z aneksami kuchennymi, domki letniskowe. Jest tam także pole namiotowe. W 2014 roku K.pl organizowało tam „majówkę” i uczestnicy byli zadowoleni. Niemniej jednak jest szereg negatywnych opinii z lat poprzednich o zachowaniu personelu i właścicieli tej agroturystyki https://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=14&t=4869
- Będkowice (Dolina Będkowska), ul. Pod Sokolicą 127, Wielka Wieś k. Krakowa Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka” GPS 50.16800 N, 19.74836 E
Dla gości dostępne są toalety, prysznice, wrząca woda (bez dodatkowych opłat).
Przy polu namiotowym znajduje się duże palenisko z grillem, stoły z ławami oraz altanki. Wszystko zadaszone i osłonięte przed ewentualnym deszczem. W schronisku możliwość korzystania z aneksu kuchennego. Przez cały tydzień można zamawiać jedzenie w domowej kuchni. W weekendy, dodatkowo, czynny jest grillbar Pod Sokolicą.
Na pole namiotowe nie trzeba rezerwować miejsc.
Atrakcje w Dolinie: tereny do spacerów i wycieczek rowerowych, drogi wspinaczkowe dla początkujących i zaawansowanych, szlaki turystyki pieszej i rowerowej, Małopolski Szlak Geoturystyczny, skały, jak np. Sokolica, Dupa Słonia, Skała Brandysa, Cmentarzysko, Czarcie Wrota, Iglica, Jasknia Nietoperzowa, Jaskinia Łabajowa, Wodospad Szum
Rzeka Będkówka
W pobliżu Doliny Będkowskiej znajduje się wiele atrakcji, które można wygodnie eksplorować wykorzystując Brandysówkę jako bazę operacyjną:
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Mamutowa
Ojcowski Park Narodowy
Jaskinia Ciemna
Ruiny zamku w Ojcowie
Grota Łokietka
Zamek w Pieskowej Skale
Maczuga Herkulesa
Zamek Tenczyn (Rudno)
Dolina Kobylańska (Karniowicka)
Dolina Kluczwody
Dolina Bolechowicka
Dolina Szklarki
Dolina Racławki
Droga w Dolinie nadaje się do jazdy na rolkach albo nartach biegowych
Amatorom wędkowania polecamy zaprzyjaźnione łowisko (2,5km od Brandysowki)
- Ojców 3, Pole Namiotowo – Kempingowe przy pokojach gościnnych „Opalówki” GPS N: 50, 216671, E: 19,834118
Przyłącze prądowe, sanitariat, natrysk bdb.
Jest jedna opinia z 2008 roku zamieszczona tutaj https://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=2696
Atrakcje turystyczne: Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Ojcowie, -Kaplica na Wodzie, Erem Błogosławionej Salomei w Grodzisku, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna.
- Pieskowa Skała ul. Podzamcze 2, Agroturystyka Ulanowscy Ojców GPS 50.250870 N, 19.787236 E
Pole namiotowe: teren ogrodzony, łazienki oraz ławeczki do dyspozycji turystów,
Kamper park: wyznaczone miejsca na kampery, WC kamper, możliwość podłączenia do prądu.
Opłaty na polu namiotowym za dobę: osoba 6 PLN, samochód 6 PLN, prąd 9 PLN, przyczepa kempingowa 5 PLN, samochód kempingowy 15 PLN, rozbicie namiotu 4 PLN, motocykl 3 PLN, prysznic 4 PLN/10 min